Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa

Właśnie zrobiłaś test ciążowy, a Twoim oczom pokazały się dwie kreski „mówiące”, że prawdopodobnie jesteś w ciąży ?

A może kolejny dzień z rzędu nie wystąpiła u Ciebie menstruacja, chociaż zgodnie z Twoim kalendarzem już powinna się pojawić ?

Chyba nadszedł czas aby umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa i wykonać badania jednoznacznie potwierdzające że jesteś w ciąży.

Jak wybrać lekarza ?

Większość z nas kobiet ma swojego stałego lekarza ginekologa, ale również bywa tak że chodzimy do różnych lekarzy i teraz właśnie nadszedł czas aby wybrać tego jednego, któremu powierzymy opiekę nad sobą i nad naszym dzieckiem. Z naszym lekarzem będziemy się spotykać regularnie przez następne 9 miesięcy podczas trwania naszej ciąży. To właśnie ten lekarz będzie prowadził naszą ciążę zlecając nam różne badania diagnostyczne, wykonując okresowo usg i przeprowadzając wywiad, który pozwoli mu na określenie zaawansowania i prawidłowości rozwoju naszego dziecka.

Jeżeli nie wiesz którego lekarza wybrać to dobrym zwyczajem jest zrobienie wywiadu wśród swoich najbliższych koleżanek, które z pewnością chętnie podpowiedzą i zdadzą relację ze swoich wyborów.

Pierwsze spotkanie w gabinecie

Pierwsze spotkanie z lekarzem w gabinecie to przede wszystkim sporo pytań na które będziesz musiała odpowiedzieć. Do tej wizyty możesz przygotować się już w domu. Przypomnij sobie na jakie choroby w przeszłości chorowałaś, czy przebywałaś w szpitalu, czy miałaś zabiegi operacyjne i jakie. Jeżeli chorujesz na jakąś przewlekłą chorobę lub jesteś zmuszona do stałego przyjmowania leków to zanotuj sobie jakie to leki i jakie dawki przyjmujesz.

Ważne jest też abyś wiedział kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, gdyż na podstawie tej informacji lekarz obliczy przybliżoną datę porodu.

Jeżeli wcześniej byłaś już w ciąży to lekarz zapyta Cię również o przebieg wcześniejszych ciąż i sposobu rozwiązania i ewentualnych komplikacjach jakie towarzyszyły tym ciążom.

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwolą lekarzowi prowadzącemu ustalić sposób w jaki będzie prowadził Twoją ciążę, być może będą też powodem zlecenia jakichś dodatkowych badań, dlatego dla bezpieczeństwa swojego i swojego dziecka ważne jest aby odpowiedzi były jak najbardziej wiarygodne i precyzyjne, chodzi przecież o Wasze zdrowie.

Na pierwszej wizycie lekarz założy Ci KARTĘ CIAŻY. To dokument w którym od pierwszej wizyty będą notowane wszystkie informacje o przebiegu ciąży o zdrowiu Twoim i rozwijającym się dziecku. Karta ciąży to dokument tak ważny jak dowód osobisty i powinnaś go zawsze mieć przy sobie. Będzie ona potrzebna podczas zleconych wizyt u innych specjalistów, podczas dodatkowych badań diagnostycznych oraz podczas przyjęcia na blok porodowy.

Czy będę badana podczas pierwszej wizyty?

Tak, już podczas pierwszej wizyty ginekologicznej, lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne, aby określić między innymi ogólny stan Twojego zdrowia czyli stanu pochwy, szyjki macicy oraz jej położenia.

Również wykona podstawowe, pierwsze badanie USG, które pozwoli określić wiek ciąży, jej mnogość oraz skontrolować bicie serca.

Dostaniesz również skierowanie na wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych czyli morfologii krwi, badania moczu, badania WR, stężenie glukozy oraz na oznaczenie Twojej grupy krwi i czynnika Rh.

Pamiętaj że !

Pierwsze wizyta ale nie tylko pierwsza to świetna okazja, aby swojemu lekarzowi zadawać pytania i zgłaszać swoje niepokoje. Masz prawo do uzyskania odpowiedzi na swoje pytania i informacji o przebiegu i rozwoju ciąży.

Zawsze możesz również zmienić lekarza prowadzącego bez podawania przyczyn.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org